Weryfikacja zgodności towarów w ramach kontraktów rządowych
i inspekcje towarów gotowych
Posiadana od blisko 20 lat akredytacja ISO 17020 w zakresie weryfikacji zgodności (VoC/CBCA) i przedwysyłkowej kontroli (PSI) oraz wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu inspekcji przewysyłkowych na 5 kontynentach gwarantują wykonanie usług na najwyższym poziomie.
Podstawowa działalność Działu Inspekcji podlega ścisłej współpracy biur (ośrodków inspekcyjnych) na całym świecie. Dzięki temu możliwe jest ograniczanie ryzyka na jakie narażeni są klienci prowadzący działalność w handlu zagranicznym, w zakresie:
- braku zgodności towaru ze specyfikacją kontraktową, próbkami,
- złej jakości towaru,
- niewłaściwego oznakowania i opakowania,
- opóźnienia w produkcji i dostawie,
Rezultaty kontroli przekazywane są klientowi natychmiast po przeprowadzeniu inspekcji. W sytuacji jakichkolwiek rozbieżności z warunkami określonymi w kontrakcie rządowym bądź w specyfikacji, klient może odmówić przyjęcia towaru lub renegocjować warunki umowy np. żądając upustu.
Ponadto, klient ma możliwość dodatkowego zabezpieczenia realizacji płatności za importowane towary poprzez zgłoszenie klauzuli Bureau Veritas w akredytywie.
Manager of GSIT Inspections
Bureau Veritas Polska
Dzięki fizycznym inspekcjom przedwysyłkowym towarów gotowych, wraz z naszymi klientami, pomagamy zwiększać bezpieczeństwo transakcji handlowych, promujemy uczciwą konkurencję oraz chronimy konsumentów i środowisko. Zaangażowani, doświadczeni inspektorzy oraz sprawna kadra koordynacyjna wspomoże Państwa w przejściu przez nawet najbardziej wymagające procedury weryfikacji zgodności (VOC).
Co obejmują inspekcje w ramach kontraktów rządowych?
Inspekcje w ramach kontraktów rządowych są ważnym narzędziem zapewniającym skuteczną realizację projektów i ochronę interesów publicznych. Ich zakres i szczegółowość mogą się różnić w zależności od rodzaju umowy oraz wymagań kontraktowych.
I. WERYFIKACJA ZGODNOŚCI EKSPORTOWANYCH TOWARÓW - VOC (ANG. VERIFICATION OF CONFORMITY)
Weryfikacja zgodności eksportowanych towarów (określana czasem jako CBCA – ang. consignment based conformity assessment) sprawdza, czy spełniają one wszelkie wymogi prawne, regulacje, normy jakościowe i inne przepisy obowiązujące w kraju docelowym. Jest to istotne zarówno dla eksporterów, chcących uniknąć problemów związanych z naruszeniem przepisów, jak i dla importerów, którzy oczekują, że produkty, które nabywają, będą zgodne z ustalonymi standardami.
II. Potwierdzenie Certyfikatem - CoC (ang. Certificate of Conformity)
Certificate of Conformity (COC), czyli Certyfikat Zgodności, to oficjalny dokument wydawany przez właściwe organy lub nominowane jednostki certyfikujące, potwierdzający, że dany produkt spełnia określone wymagania lub standardy jakościowe, zdrowotne, bezpieczeństwa lub środowiskowe. Certyfikat potwierdza zgodność towaru z obowiązującymi przepisami i normami.
III. KONTROLA PRZEDWYSYŁKOWA TOWARÓW – PSI (ANG. PRE-SHIPMENT INSPECTION)
Kontrola przedwysyłkowa to krok podejmowany przez podmioty handlowe (kupujących, dostawców, agencje) w celu sprawdzenia nowo wytworzonych produktów przed ich wysyłką w celu eksportu/importu. Jej celem jest sprawdzenie ilości i stanu wysyłanego towaru.
Eksport do Afryki
Realizujemy kontrole towarów w 140 krajach w handlu zagranicznym (ang. International Trade Division). Wiele z nich to państwa afrykańskie i bliskiego wschodu, do których eksportowane są przede wszystkim maszyny i urządzenia, produkty spożywcze, produkty elektryczne i elektroniczne, technologie wydobywcze, kosmetyki, tekstylia i sprzęt medyczny.
Eksport do Afryki to szansa dla polskich przedsiębiorców m.in. ze względu na duży i wciąż rosnący rynek zbytu. Kluczowe pozostaje zróżnicowanie popytu – duże rozbieżności pod względem kulturowym, społecznym czy ekonomicznym tworzą zapotrzebowanie na różne produkty i usługi. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć swoją niszę rynkową. W ramach prowadzenia tego typu działalności warto zadbać o zdobycie certyfikatu zgodności ( CoC Afryka, ang. Certificates of Conformity Africa), potwierdzającego zgodność towarów z lokalnymi przepisami.
Aktualne kontrakty z krajami:
-
Algieria,
Botswana,
Kongo,
Wybrzeże Kości Słoniowej,
DR Kongo,
Egipt,
Ekwador,
Etiopia,
Gabon,
GCC - Państwa Zatoki Perskiej (ang. Gulf Cooperation Council), -
Ghana,
Indonezja,
Irak,
Kenia,
Kuwejt,
Liban,
Liberia,
Mauretania,
Maroko,
Nigeria - SONCAP (ang. SON Conformity Assessment Programme), -
Pakistan,
Filipiny,
Arabia Saudyjska,
Somalia,
Tanzania,
Togo,
Zjednoczone Emiraty Arabskie,
Uganda,
Zanzibar,
Zimbabwe.
Certyfikat zgodności Maroko
Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie wyroby przemysłowe eksportowane do Maroka, objęte rządowymi programami VOC (ang. Verification of Conformity), muszą posiadać certyfikat zgodności CoC, wydany przez akredytowaną jednostkę w celu odprawy w miejscu ich przeznaczenia. Taki dokument jest potwierdzeniem, że dany produkt spełnia określone normy jakościowe i bezpieczeństwa obowiązujące w Maroku. Proces uzyskania certyfikatu obejmuje m.in. przeprowadzenie szczegółowych badań oraz testów.
Brak certyfikatu może skutkować zatrzymaniem towarów na granicy marokańskiej oraz opóźnieniami w ich odprawie celnej, a nawet odmową wprowadzenia na rynek.
Certyfikat zgodności Congo
Bureau Veritas została nominowana przez Kongijską Agencję Standaryzacji i Jakości (ACONOQ) do wdrożenia Kongijskiego Programu Oceny Zgodności (PCEC). W ramach współpracy, polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o przeprowadzenie oceny zgodności przed wysyłką i wydanie certyfikatu zgodności, wymaganego do odprawy celnej wszystkich regulowanych towarów eksportowanych do Konga.
Kongijski Program Oceny Zgodności wszedł w życie 1 lutego 2024 roku i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w handlu zagranicznym. Dzięki certyfikatom zgodności Congo obserwowana jest poprawa jakości produktów, ochrona krajowego przemysłu przed nieuczciwą konkurencją czy zabezpieczenie konsumentów przed podrabianymi towarami.
Dowiedz się więcej o naszych działaniach związanych z inspekcjami w handlu zagranicznym (m.in. eksporcie do Afryki):
-
Zimbabwe dodaje nowe kategorie importowanych produktów podlegających pod Certyfikację Zgodności (CoC)
Dział GSIT Bureau Veritas Poland (Government Services & International Trade), który zajmuje się inspekcjami przedwysyłkowymi produktów podlegających pod programy rządowe informuje, że zostały dodane nowe kategorie produktów w Zimbabwe.
W załączniku lista HS kodów, które są objęte programem rządowym (na czerwono zaznaczone dodane produkty).
-
VOC Maroko: ponowny start programu weryfikacji zgodności (VOC) towarów eksportowanych do Maroka
Z PRZYJEMNOŚCIĄ INFORMUJEMY, ŻE BUREAU VERITAS OTRZYMAŁO ZEZWOLENIE NA KONTYNUACJĘ REALIZACJI PROGRAMU WERYFIKACJI ZGODNOŚCI VOC (ANG. VERIFICATION OF CONFORMITY) W KRAJU EKSPORTU I IMPORTU DLA PRODUKTÓW EKSPORTOWANYCH DO MAROKA.
Program realizowany jest w oparciu o oficjalne zatwierdzenie Bureau Veritas przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu, Ekologii i Gospodarki Cyfrowej Maroka.
-
PRZEDWYSYŁKOWE INSPEKCJE OPAKOWAŃ Z DREWNA
Opakowania drewniane, używane w handlu międzynarodowym przy przewożeniu różnych towarów niosą ze sobą ryzyko przeniesienia różnych szkodników i chorób. W celu wyeliminowania tego zjawiska, opracowany został standard fitosanitarny odnośnie opakowań drewnianych - Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych numer 15 - ISPM 15 (ang. International Standards For Phytosanitary Measures No. 15) . Standard ten rozwija IPPC (ang. International Plant Protection Convention) - międzynarodowa organizacja zajmująca się zwalczaniem rozprzestrzeniania chorób roślin.