Inspekcje i usługi rządowe

Certyfikat zgodności na towary eksportowane do Algierii

WSKAZÓWKI DLA EKSPORTERÓW

Wyzwanie biznesowe

Eksport do Algierii przeżywa w ostatnich latach boom gospodarczy, ale jakość towarów pozostawia wiele do życzenia. Aby udaremnić napływ towarów złej jakości, w grudniu 2008 rząd Algierii zadecydował o wprowadzeniu programu dotyczącego weryfikacji jakości towarów importowanych (ang.Verification of Conformity - VOC).

Celem tego programu, obejmującego import nowymi przepisami, jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i jakości towaru wwożonego do Algierii. Ułatwia on również procedury celne, zabezpiecza przed defraudacją nieuczciwą konkurencją oraz importem towarów podrabianych.

Rozwiązanie

Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Banku Centralnego Algierii nr 16/DGC/2009 z dn. 16.02.2009, prawem algierskim oraz dekretami i zarządzeniami dotyczącymi zgodności importowanych towarów, Bureau Veritas uprawnione jest do wystawiania Certyfikatu Zgodności (lub „Certificate of Quality Control of goods” wg nazwy w zarządzeniu Banku Centralnego Algierii). Od tego czasu Bureau Veritas Polska bierze czynny udział w całości procesu – zapewniając przestrzeganie programu VOC przez polskich eksporterów.

Zapytaj

o szczegóły

oferty

Wyślij zapytanie

Dlaczego Bureau Veritas?

  1. Kontrola towarów niezależnie od kraju docelowego - szybka i sprawna obsługa - Certyfikat Bureau Veritas usprawnia odprawę celną towarów.
  2. Sieć Bureau Veritas akredytowana jest przez UKAS. Bureau Veritas jest też członkiem ILAC oraz IAF w zakresie przedwysyłkowej kontroli towarów i weryfikacji zgodności (akredytowane lokalizacje na stronie internetowej UKAS: www.ukas.com, nr ref. 4202).
  3. Znajomość algierskich przepisów dotyczących importu. Certyfikat wystawiany specjalnie na towary eksportowane do Algierii.
  4. Bureau Veritas Algeria gwarantuje pomoc w porozumieniu z lokalnymi władzami i importerami odnośnie uznania certyfikatu Bureau Veritas. Kontakty w krajach będących głównymi eksporterami do Algierii.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ EKSPORTUJĄC DO ALGIERII?

  1. Eksportując towary niezgodne z wymaganiami rynku algierskiego np. produkty zawierające toksyny lub produkty elektryczne z wtyczką z niebezpiecznego materiału albo produkty nieprawidłowo oznakowane musimy liczyć się z odrzuceniem towaru przez klienta.
  2. Niektóre produkty, m.in. produkty spożywcze oraz lekarstwa, obowiązkowo muszą być znakowane oraz posiadać instrukcję obsługi w języku arabskim.
  3. Zgodnie z nowym zapisem prawa finansowego Algierii wszystkie płatności muszą być oparte na akredytywie bankowej. Oznacza to, iż Certyfikat Zgodności jest wymagany na wszystkie towary eksportowane do Algierii.
  4. Wprowadzony został całkowity zakaz eksportu produktów używanych.