BVPRO
Carbon offset - jak redukować ślad węglowy?
Zmiany klimatu i wynikające z nich zmieniające się trendy rynkowe oraz konsumenckie, coraz silniej oddziałują na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Jak przewidują eksperci, procesy te staną się jednym z najważniejszych wyzwań do podjęcia w najbliższych latach. Wpływ działalności człowieka na globalne ocieplenie jest nie tylko odczuwalny, ale także został potwierdzony naukowo.
Podczas konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 r. 195 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące, światowe porozumienie w dziedzinie klimatu, którego głównym celem jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Na ocieplającej się planecie coraz więcej firm stara się wykorzystać pojawiającą się szansę biznesową i budować przewagę konkurencyjną wykazując swoje zaangażowanie w dbałość o środowisko.
Jednym ze sposobów zmniejszenia ekspozycji na ryzyko związane ze zmianami klimatu jest redukcja wielkości śladu węglowego organizacji. Jednak zazwyczaj nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych powstałych w wyniku prowadzonej działalności. Takie emisje można zneutralizować (carbon offset) poprzez redukcję emisji GHG w innym miejscu na świecie. Działanie to jest jak najbardziej zasadne, ponieważ emisje GHG nie znają granic geograficznych.
W celu weryfikacji zmniejszenia emisji GHG (greenhouse gas – gaz cieplarniany) w wyniku realizowanych projektów powstały standardy regulujące te kwestie:
CDM i JI są mechanizmami, które zostały zdefiniowane w Protokole z Kioto i są wykorzystywane w systemach handlu emisjami. Pozostałe standardy służą wytworzeniu carbon credits, czyli zbywalnych certyfikatów potwierdzających redukcję 1 tony CO2e (ekwiwalentu dwutlenku węgla) w projektach redukcyjnych, które dodatkowo pozytywnie wpływają na społeczności lokalne, głównie w krajach południowych (dla przykładu wywiercenie studni głębinowej odciąża kobiety wędrujące codziennie po wodę dla całej rodziny). Projekty te często są związane z unowocześnieniem sposobu gotowania wody, czy jak wspomniano, dostarczania wody zdatnej do picia, bioróżnorodności czy zielonej energii.
Carbon credits dostępne są w obrocie na rynku wolontariackim umożliwiając redukcję, bądź offset emisji GHG przez podmioty indywidualane czy organizacje. Coraz częściej przekazywać można określone kwoty pieniężne na neutralizację emisji GHG powstałych w związku z podróżą np. podczas zakupu biletu lotniczego.
ZEROEMISYJNOŚĆ - CARBON NEUTRAL
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa widzą potencjał w rozwijaniu usług i produktów zeroemisyjnych dla wymagających klientów. Ich zeroemisyjność jest realizowana m.in. poprzez carbon offsety. Przykładem może być Carbon Neutral Fuelcard BP (https://www.bptargetneutral.com/uk/about-bp-target-neutral/case-studies/carbon-neutral-fuelcards/) – zeroemisyjna karta paliwowa. Płacąc taką kartą za paliwo, automatycznie finansowany jest projekt carbon offset w wysokości odpowiadającej emisjom związanym z użyciem tankowanego paliwa.