Kalkulator śladu węglowego
WSPARCIE W PROCESIE ZBIERANIA DANYCH, OBLICZANIU ŚLADU WĘGLOWEGO ORAZ AUTOMATYCZNYM TWORZENIU RAPORTÓW
DWA ROZWIĄZANIA DEDYKOWANE DLA RÓŻNYCH POTRZEB KLIENTA W ZALEŻNOŚCI OD POZIOMU SKOMPLIKOWANIA PROCESÓW ORAZ ZŁOŻONOŚCI STRUKTURY ORGANIZACYJNEJ W FIRMIE.
Jest to dedykowane narzędzie wspierające proces obliczania śladu węglowego w modelu End-to-End: od planowania obliczeń, zbierania danych, aż po opracowanie merytorycznego raportu według preferencji klienta.
Głównym założeniem kalkulatora śladu węglowego jest wspArcie ORGANIZACJI W OPTYMALNYM ZARZĄDZANIU jej wpływem na klimat.
ZAłożenia Funkcjonalne NARZĘDZIA pozwalającego na obliczanie śladu węglowego:
Platforma umożliwia zbieranie informacji o wielkościach emisji i porównywanie ich w dowolnym okresie: miesięcznym, rocznym, etc. Dzięki ciągłemu monitorowaniu śladu węglowego firmy zyskują wiedzę w jakim miejscu i czasie emisje rosną bądź spadają, co na to wpływa i mogą przedsięwziąć odpowiednie działania. Wystarczy dostęp do internetu poprzez dowolne urządzenie: laptop, tablet, telefon by połączyć się z systemem stworzonym przez Diaphane Software.
W systemie wskaźniki GHG Protocol podzielone są na mniejsze logiczne jednostki zwane metrykami wraz z przygotowanymi formularzami do tworzenia ankiet w wersji polskiej. (Platforma umożliwia tworzenie metryk pochodnych, które są wyliczane automatycznie z zebranych danych (np. w celu przeliczania jednostek).
Obliczanie śladu węglowego może odbywać się na podstawie wskaźników własnych, dostosowanych do potrzeb organizacji. Mogą być one zbierane w różnych strukturach organizacyjnych (np. spółki grupy kapitałowej, piony biznesowe, lokalizacje geograficzne, itd.)
Platforma zbiera dane poprzez ankiety. Są one widoczne dla użytkowników przypisanych do określonego działu w firmie i posiadających odpowiednie kompetencje. Można dodawać nowych użytkowników do działów, do których wcześniej zostały wysłane ankiety. Będą mieli możliwość ich wypełnienia bez konieczności ponownej wysyłki formularza.
Komentarz |
Stanowią one tzw. dokumentację źródłową przydatną np. podczas weryfikacji danych czy audytu. |
Administrator platformy sam tworzy w systemie struktury organizacyjne, które mogą być rozbudowywane przez dodanych przez niego użytkowników (Unit liderów). Struktury oraz użytkownicy mogą być modyfikowani w trakcie działania systemu.
CSR Manager (CSRM): |
osoba bądź osoby zarządzające całością prac systemu, a w szczególności:
|
Unit Leader (UL): |
osoba odpowiedzialna za zebranie danych i ich akceptację w ramach jednostki organizacyjnej, w której jest leaderem. UL ma prawo do:
|
Reporter (R): |
osoba mająca za zadanie odpowiedzieć na pytania w ankietach, które są dla niego dostępne poprzez odpowiednie przypisanie do jednostki organizacyjnej i nadanie kompetencji przez CSRM lub UL. UWAGA! System nie ogranicza liczby użytkowników zaangażowanych w proces. |
*Partner projektu Carbon Footprint Calculator
ZAPYTAJ O OFERTĘ
MIKOŁAJ POTOCKI, Business Unit Manager - Sustainability
Wygoda pracy (dowolne urządzenie z dostępem do Internetu) – dzięki dostępności z chmury możemy na bieżąco utrzymywać system, a raportujący skupia się wyłącznie na jego używaniu. W przypadku implementacji OnPremise dostęp do narzędzia wymaga od użytkownika zalogowanie się z wewnątrz infrastruktury Banku.
Narzędzie służące m.in. do obliczania śladu węglowego ma zastosowanie w strukturze organizacyjnej dowolnej wielkości i złożoności, uwzględniając zmiany tej struktury w czasie (cykl życia).
W szczególności wspierane są:
Dowolna częstotliwość zbierania danych i analityka trendów skutecznie wspiera proces zarządzania organizacją.
Na potrzeby mniejszych organizacji Bureau Veritas opracowało system zbierania danych przy wykorzystaniu środowiska Microsoft Excel. Bureau Veritas Carbon Footprint Tool umożliwia automatyzację procesu pozyskiwania i agregacji informacji z różnych spółek lub lokalizacji oraz obliczania ich śladu węglowego.
Dzięki wykorzystaniu pakietu Office proponowane rozwiązanie nie wymaga innych narzędzi informatycznych, a jego użytkowanie jest proste i intuicyjne. Zastosowana automatyzacja umożliwia osobie zarządzającej narzędziem sprawne zebranie i analizowanie danych.
Narzędzie na etapie tworzenia jest dopasowywane do struktury organizacyjnej firmy, dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie danych z odpowiednich działów, lokalizacji czy spółek, w zależności od preferencji.
Zastosowana metodyka obliczeń jest zgodna z wymaganiami standardu GHG Protocol.
ZAPYTAJ O OFERTĘ
MIKOŁAJ POTOCKI, Business Developer