ISO 26000 - przewodnik ESG dla firm
NAJBARDZIEJ WYGODNY I KLAROWNY PRZEWODNIK TWORZENIA STRATEGII ESG (ANG. ENVIRONMENTAL, SOCIAL AND CORPORATE GOVERNANCE) DLA FIRM
Do niedawna pokazywanie na zewnątrz społecznej odpowiedzialności biznesu dotyczyło wyłącznie nielicznych firm, które rozumiały nadchodzące zmiany i chciały pochwalić się swoim osiągnięciami na tym gruncie.
Dziś od firm oczekuje się większej odpowiedzialności społecznej i prowadzenia działalności w oparciu o zaangażowany rozwój i szacunek dla środowiska naturalnego.
Konieczność transparentnej komunikacji tych wartości jest coraz częściej wymagana przez otoczenie biznesowe: klientów, inwestorów, partnerów biznesowych, ale także samych pracowników.
W perspektywie najbliższych lat kwestie zrównoważonego rozwoju oraz CSR będą stanowić główny wyznacznik jakości i konkurencyjności w biznesie. Tym bardziej, że zmiany przepisów i prawa, od kilku lat zapowiadane przez Komisję Europejską sprawią, że raportowanie społecznej odpowiedzialności stanie się obowiązkowe dla większej liczby przedsiębiorstw.
Od początku 2023 roku już nie tylko największe firmy, zatrudniające powyżej 500 pracowników i notowane na giełdach, będą objęte tą regulacją. Stanie się to koniecznością dla przedsiębiorstw znacznie mniejszych.
W Polsce, z poczatkiem 2023r. obowiązkiem złożenia rocznego raportu niefinansowego z zakresu CSR zostanie objętych 30-40% firm ze wszystkich branż, czyli ponad 6000 podmiotów.
ZAPYTAJ O OFERTĘ
Mikołaj POTOCKI | Sustainability Business Unit Manager
Międzynarodowa norma ISO 26000, opracowana ponad 10 lat temu przez około 450 ekspertów z 99 krajów, konsekwentnie zyskiwała na znaczeniu i obecnie jest jedną z najlepiej znanych i najchętniej stosowanych norm ISO. Jest swoistym przewodnikiem zawierającym zalecenia i wskazówki dla firm i organizacji w zakresie stosowania zasad odpowiedzialności społecznej i tworzenia długoterminowych strategii CSR.
ISO 26000 nie jest normą przeznaczoną do certyfikacji ani normą systemu zarządzania. Jest natomiast bardzo klarownym, intuicyjnym oraz uniwersalnym narzędziem, które ułatwia weryfikację własnych dotychczasowych działań CSR i budowanie długofalowych strategii w zakresie społecznej i środowiskowej odpowiedzialności niezależnie od charakteru i skali prowadzonej działalności.
Analiza efektywności przeprowadzana zgodnie z normą ISO 26000 pozwala ocenić działalność przedsiębiorstwa, jak również wskazać jego najbardziej wymagające obszary w zakresie zachowań odpowiedzialnych społecznie. Dzięki tej normie opracowanie strategii ESG i zarządzanie wyzwaniami społecznymi i środowiskowymi w firmie jest o wiele prostsze. Ponadto rzeczywiste działania CSR podjęte w ramach ISO 26000 mają wpływ na: