Certyfikacja systemów biopaliw i biomasy
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, potocznie zwana dyrektywą RED II, określa wymagania w zakresie kryteriów zrównoważonego rozwoju dla surowców stosowanych w sektorze energetycznym i paliwowym, oraz dla produkowanych biopaliw, energii elektrycznej, ciepła i chłodu.
Dodatkowo, zgodnie z przepisami Rozporządzenia wykonawczego Komisji (EU) 2020/20185 z dnia 14 grudnia 2020 oraz komunikatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska z dnia 27.09.2021, wymaganiom w zakresie potwierdzania kryteriów zrównoważonego rozwoju dla stosowanych paliw biomasowych podlegają wszystkie instalacje objęte systemem EU ETS.
Dyrektywa RED II, oprócz rozszerzenia zakresu obowiązywania, wprowadza również szereg zmian w obszarze certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw i biomasy, które obowiązują od 1 lipca 2021 roku, a dla instalacji objętych systemem EU ETS od 1 stycznia 2022.
Zrównoważony charakter biomasy można ocenić w oparciu o konkretne wymogi, uwzględnione w dobrowolnych systemach certyfikacji. Czyni się to z pomocą audytów, wykonywanych przez niezależne organy certyfikacji. Certyfikacja powinna objąć cały łańcuch dostaw, od producenta biomasy do dystrybutora końcowego biopaliw na rynku EU.
W myśl Ustawy obowiązkowej certyfikacji podlegają podmioty wykonujące działalność w zakresie:
Najbardziej popularne i uznane globalnie systemy certyfikacji w łańcuchach produkcji biopaliw oraz biomasy, które otrzymały wstępną pozytywną decyzję Komisji Europejskiej na zgodność swoich wymagań z Dyrektywą RED II:
KZR INiG - system opracowany w Polsce przez Instytut Nafty i Gazu. Posiada ogólnoświatowe uznanie i jako jedyny daje możliwość jednoczesnej certyfikacji biomasy do celów paliwowych oraz energetycznych, w tym biogazu. Rodzaj podmiotów mogących ubiegać się o certyfikat: wszystkie podmioty występujące w łańcuchu dostaw, począwszy od producenta rolnego poprzez przetwórców biomasy, aż po dostawców paliw silnikowych na rynek.
Uznanie KZR INiG
Pobierz plikREDCert EU - system opracowany do celów certyfikacji ścieżek produkcji biopaliw i biogazu, odpowiedni dla każdego rodzaju biomasy uprawianej i zbieranej w Wspólnocie oraz na Ukrainie i Białorusi. Rodzaj podmiotów mogących ubiegać się o certyfikat: wszystkie podmioty występujące w łańcuchu dostaw, począwszy od producenta rolnego poprzez przetwórców biomasy, aż po dostawców paliw silnikowych na rynek.
Uznanie REDcert
Pobierz plikISCC EU (International Sustainability and Carbon Certification) - opracowany w Niemczech, ogólnoświatowy system certyfikacji ścieżek produkcji biopaliw i biogazu, Rodzaj podmiotów mogących ubiegać się o certyfikat: wszystkie podmioty występujące w łańcuchu dostaw ISCC EU, począwszy od producenta rolnego poprzez przetwórców biomasy, aż po dostawców paliw silnikowych na rynek.
Uznanie ISCC
Pobierz plikSURE (Sustainable Resources Verification Scheme) – ogólnoświatowy program certyfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju w obszarze biomasy wykorzystywanej do produkcji ciepła, energii i chłodu, w tym biogazu.
Bureau Veritas Polska działa w wszystkich ww. zakresach prowadząc procesy certyfikacji oraz weryfikacji poprawności obliczeń emisji gazów cieplarnianych na zgodność z RED II.
Certyfikaty zrównoważonego rozwoju mogą być wydawane tylko i wyłącznie przez Jednostki Certyfikujące posiadające uznanie Administratora Systemu Zrównoważonego Rozwoju i wpisane do Rejestru Agencji Rynku Rolnego.
Administrator Systemu Zrównoważonego Rozwoju jest Właścicielem Systemu Zrównoważonego Rozwoju, który został uznany przez Komisję Europejską.
Dowiedz się więcej o naszych usługach Zrównoważonego Rozwoju
Członkostwo w KIB
Pobierz plikRejestracja w ARR
Pobierz plik