Certyfikacja ISO 37001
Przejdź certyfikację systemu zarządzania działaniami antykorupcyjnymi, zgodnie z wymaganiami normy ISO 37001, i wyróżnij swoją firmę jako transparentną i uczciwą, wzmacniając jej reputację w oczach klientów i partnerów biznesowych.
ISO 37001 a przeciwdziałanie korupcji
Korupcja stanowi istotne zagrożenie dla stabilnego działania całej organizacji. Na ten istotny problem zwróciła uwagę ONZ, podejmując działania, zmierzające do ograniczenia tego zjawiska.
W rezultacie 41 państw przyjęło prawne regulacje antykorupcyjne w oparciu o ustawy funkcjonujące w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. Przepisy te określają, że sankcjom karnym podlegać będą nie tylko wręczające korzyści, lecz także je przyjmujące. Szeroki zakres nowego ustawodawstwa wzmacnia dążenie do sformalizowania systemów zarządzania w celu zapewnienia zgodności.
Stworzona norma ISO 37001 stała się międzynarodowym standardem, dotyczącym systemu zarządzania antykorupcyjnego. Określa ona wymagania oraz wytyczne dotyczące wdrożenia, utrzymywania i doskonalenia systemów zarządzania działaniami antykorupcyjnymi w organizacjach. ISO 37001 obejmuje działania mające na celu identyfikację, zapobieganie oraz przeciwdziałanie przypadkom korupcji, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Norma ta pomaga firmom wprowadzać wewnętrzne procedury i kontrole, które minimalizują ryzyko korupcji oraz promują etyczne praktyki biznesowe.
Jak przebiega certyfikacja wg normy ISO 37001?
Certyfikacja ISO 37001 ułatwia zarządzanie zgodnością z prawem krajowym oraz miedzynarodowym (jeśli zasadne) i ukazuje przejrzystość organizacji poprzez otwarcie się na zewnętrzną kontrolę w odniesieniu do zasad i procesów zapobiegających korupcji.
W ramach certyfikacji ISO 37001 realizujemy:
- Określenie zakresu certyfikacji;
- Audyt wstępny (opcjonalny) – analiza luk i diagnoza obecnej pozycji w stosunku do standardu;
- Audyt certyfikacyjny przeprowadzany w 2 etapach:
Etap 1 – przegląd gotowości przeprowadzany w celu sprawdzenia, czy organizacja jest gotowa do certyfikacji (audytu etapu 2);
Etap 2 – ocena wdrożenia oraz poziomu skuteczności systemu zarządzania ISO 37001 w organizacji; - Wydanie certyfikatu ISO 37001 (po pozytywnej decyzji certyfikacyjnej) – certyfikat ważny jest przez 3 lata;
- Audyty nadzoru w celu sprawdzenia, czy system zarządzania nadal spełnia wymagania normy i monitorowania ciągłego doskonalenia;
- Ponowna certyfikacja po 3 latach w celu potwierdzenia ciągłej zgodności i skuteczności systemu zarządzania jako całości.
Kto powinien wdrożyć system zarządzania działaniami antykorupcyjnymi i przejść certyfikację potwierdzającą zgodność z wymaganiami ISO 37001?
W niektórych krajach obecność systemu zgodności jest bezpośrednim wymogiem prawnym, a zatem wdrożenie systemu ISO 37001 jest praktyką spełniającą nakaz ustawowy. W innych krajach certyfikacja potwierdza, że organizacja autonomicznie podejmuje działania redukujące ryzyko wystąpienia korupcji. Zapewnia to opinię, że ewentualne zdarzenie korupcyjne jest pod nadzorem, odpowiednio procedowane, jak również wyciągane są odpowiednie wnioski doskonalące.
Zasadniczo, certyfikacja ISO 37001 to dla zainteresowanych stron, władz i opinii publicznej mocne przesłanie budzące zaufanie i poprawiające wizerunek firmy. Do organizacji, które szczególnie często przechodzą ten proces weryfikacji zgodności z normą, zaliczamy:
- Firmy działające w sektorze publicznym – organizacje współpracujące z administracją publiczną, rządami i instytucjami, gdzie korupcja jest szczególnym ryzykiem.
- Międzynarodowe korporacje – przedsiębiorstwa operujące na różnych rynkach o zróżnicowanych regulacjach prawnych i ryzyku korupcji.
- Firmy z branż o wysokim ryzyku korupcji – sektor budowlany, energetyczny, farmaceutyczny, finansowy, gdzie kontakty z kontrahentami, zamówienia publiczne i kontrakty są częstym źródłem nadużyć.
- Dostawcy i podwykonawcy dużych organizacji – firmy współpracujące z międzynarodowymi korporacjami, które wymagają zgodności z normami antykorupcyjnymi.
- Organizacje non-profit i NGO – instytucje narażone na ryzyko nadużyć związanych z zarządzaniem funduszami i relacjami z partnerami.
- Firmy chcące budować zaufanie i reputację – przedsiębiorstwa, które pragną wyróżnić się jako etyczni i transparentni partnerzy biznesowi na rynku.
Korzyści z wdrożenia wymagań ISO 37001
- Potwierdzenie zgodności – dzięki wprowadzeniu systemu zarządzania ISO 37001 możliwe będzie stworzenie procedur pozwalających na ograniczenie ryzyka korupcji, wykrywanie i odpowiednie zarządzanie nim.
- Wdrożenie systemu pomaga również uzyskać wysoki stopień pewności, że osoby pracujące w imieniu i na rzecz firmy (np. partnerzy, podwykonawcy, dostawcy i pośrednicy) działają uczciwie. W rezultacie zmniejsza się ryzyko oskarżenia o nieprzestrzeganie lokalnych lub międzynarodowych przepisów dotyczących zapobiegania korupcji.
- Zredukowanie zagrożenia złamania prawa w obrębie organizacji – wewnętrznie sformalizowany system zarządzania działaniami antykorupcyjnymi symbolizuje etyczne przywództwo, które angażuje i inspiruje pracowników oraz partnerów biznesowych.
- Korzyści wizerunkowe w otoczeniu społecznym i biznesowym.
Szkolenia ISO 37001
Bureau Veritas oferuje szkolenia, które pomagają zespołom działającym w firmie zrozumieć systemy zarządzania antykorupcyjnego i przestrzegać zasad certyfikacji ISO 37001. Ponadto realizujemy kursy dla audytorów wewnętrznych odpowiedzialnych za weryfikację wdrożenia systemu zarządzania.
Nasza oferta zintegrowanych szkoleń umożliwia poznanie miejsc zagrożenia korupcyjnego i ustanawianie mechanizmów kontrolnych, a nasi audytorzy przedstawią autentyczne i wyraziste przykłady ułatwiające przyswojenie niezbędnej wiedzy.
Dlaczego warto wybrać certyfikację ISO 37001 od Bureau Veritas?
6 500 wykwalifikowanych audytorów działających w ponad 100 krajach oferuje unikalne połączenie międzynarodowej i lokalnej wiedzy specjalistycznej, zapewniając spójne usługi niezależnie od tego, gdzie znajdują się nasi klienci.
Nasi audytorzy posiadają rozległą wiedzę na temat określonych sektorów przemysłu, lokalnych przepisów, rynków i języka, co umożliwia im dostarczanie rozwiązań dostosowanych do potrzeb danej organizacji.
Znak Bureau Veritas Certification jest uznawanym na całym świecie symbolem ciągłego zaangażowania organizacji w doskonałość, zrównoważony rozwój i niezawodność.