BVPRO
Animal welfare od A do Z
Pod pojęciem Dobrostan zwierząt czyli animal welfare (które pojawiło się już ponad 30 lat temu, a trafnie zobrazował je Koolhaas w 1993 r.) odnajdziemy trzy elementy jak:
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt stwierdza, że zwierzę posiada prawidłowy dobrostan, jeśli jest zdrowe, trzymane w odpowiednich warunkach, dobrze odżywione, jest w stanie wyrazić wrodzone zachowania i nie cierpi z powodu bólu, strachu i stresu (WOAH, 2008).
W regulacjach Unii Europejskiej tematyka doczekała się wielu uregulowań. Traktat lizboński z 2009 r. definiuje zwierzęta jako istoty czujące (Artykuł 13 tytułu II). Dyrektywa Rady 98/58/WE w sprawie ochrony zwierząt hodowlanych, określa zasady dotyczące ochrony zwierząt wszystkich gatunków (w tym ryb, gadów lub zwierząt ziemnowodnych) utrzymywanych w celu produkcji żywności, wełny, skóry lub futra lub do innych celów niż cele gospodarskie. Zasady te opierają się na europejskiej konwencji o ochronie zwierząt hodowanych na potrzeby rolne i odzwierciedlają tak zwane „PIĘĆ WOLNOŚCI” określane inaczej Kodeksem Dobrostanu Zwierząt:
W Brukseli, 6 czerwca 2017 r. miało miejsce uruchomienie Platformy UE ds. dobrostanu zwierząt. Platforma gromadzi 75 przedstawicieli zainteresowanych stron, organizacji pozarządowych, naukowców, państw członkowskich, krajów EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), organizacji międzynarodowych i EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności). Celem platformy jest wspieranie dialogu między organami, przedsiębiorstwami, społeczeństwem obywatelskim i naukowcami w kwestiach dotyczących dobrostanu zwierząt, który ma znaczenie dla obywateli UE. Platforma ma wspierać Komisję w opracowywaniu skoordynowanych działań w dziedzinie dobrostanu zwierząt i dzieleniu się nimi (co ma skutkować bardziej rzetelnym stosowaniem przepisów UE) oraz opracowywaniem przez przedsiębiorstwa dobrowolnych zobowiązań i wywiązywanie się z nich, a także promowaniem unijnych norm w zakresie dobrostanu zwierząt na szczeblu globalnym.
Krajowe uregulowania związane z tą tematyką zawarte są w następujących aktach prawnych:
Przedstawiamy najważniejsze standardy certyfikacji Dobrostanu zwierząt:
PAMIĘTAĆ NALEŻY, IŻ ELEMENTY DOBROSTANU ZNAJDUJĄ SIĘ RÓWNIEŻ W INNYCH STANDARDACH:
Oto lista najważniejszych organizacji, które zajmują się tematyką dobrostanu zwierząt: Four Paws International, Compassion in World Farming CIWF, Humane Society International (HSI), International Fund for Animal Welfare (IFAW), Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA), World Society for the Protection of Animals (WSPA) etc.
Business Benchmark on Farm Animal Welfare jest światowym miernikiem wyników firmy w zakresie dobrostanu zwierząt gospodarskich (https://www.bbfaw.com/about-us/).
Ogólnoświatowa miara wyników firmy w zakresie dobrostanu zwierząt od 2012 roku jest katalizatorem zmian zmiany praktyk korporacyjnych w zakresie zarządzania dobrostanem zwierząt i sprawozdawczości (ranking: https://www.bbfaw.com/benchmark/#).