eco sustainability

WEBINAR: Wyzwania w certyfikacji branży drzewnej. Podstawowe wymogi PEFC CoC

lut. 22 2023
BEZPŁATNY WEBINAR BUREAU VERITAS            7 MARCA 2023               GODZ. 10:30-12:00

Tło spotkania:

Sektor drzewny, poddany oddziaływaniu globalnych procesów stał się płaszczyzną wzmożonej polemiki między aspektami ekonomicznymi, przyrodniczymi i społecznymi. Od 2022 roku Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych sukcesywnie odstępują od certyfikowania drewna w systemie FSC® (Forest Stewardship Council). Aktualnie regionalne dyrekcje LP w Łodzi, Gdańsku i Toruniu nie posiadają certyfikatu FSC.

Producenci branży drzewnej i papierniczej również zwracają uwagę, że rezygnacja z certyfikacji FSC przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych to dla części firm brak dostępu do lokalnego certyfikowanego surowca.

Przypomniamy, że na rynku najbardziej rozpowszechnione są dwa systemy certyfikacji gospodarki leśnej: FSC® FM (Forest Stewardship Council) oraz PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Obie certyfikacje potwierdzają, że dany las jest gospodarowany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a jednocześnie opłacalny ekonomicznie. Idea obu systemów jest ta sama, różnice między nimi głównie techniczne. Obecne jednak zainteresowanie certyfikacją firm z branży drzewnej i papierniczej zmienia się i zwraca w kierunku certyfikacji PEFC CoC.

Dlaczego warto uczestniczyć w webinarze?

Aby dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań w certyfikacji gospodarki leśnej zapraszamy na bezpłatny webinar Bureau Veritas, na którym omówimy wpływ globalnych procesów rynkowych na łańcuch dostaw drewna i produktów drewnopochodnych. Omówimy system PEFC, jako jeden z najbardziej rozpowszechnionych systemów poświadczający, że polskie drewno pozyskiwane jest legalnie, w zgodzie z zasadami zrównoważonej gospodarki i dbałością o środowisko.

  • Jakich wyzwań mogą obecnie się spodziewać posiadacze certyfikatów FSC?
  • Jak producenci branży drzewnej i papierniczej mogą radzić sobie z brakiem dostępu do certyfikowanego surowca?
  • Czym charakteryzuje się certyfikacja PEFC CoC?

Na te i inne pytania odpowiemy na naszym kolejnym webinarze dedykowanym rozwiązaniom dla branży drzewnej i papierniczej. 

Plan spotkania:

  1. Wyzwania rynku branży drzewnej i certyfikacji FSC
  2. Czym jest certyfikacja PEFC CoC i jej podstawowe różnice w stosunku do certyfikacji FSC
  3. Certyfikacja PEFC w Polsce i na świecie
  4. Przygotowanie się do certyfikacji PEFC
  5. Audyt i wydanie certyfikatu PEFC
  6. Sesja Q&A

SPOTKANIE POPRowadzi: 

Image
Łukasz Błahuta


ŁUKASZ BŁAHUTA

Business Unit Manager Wood Industry
Audytor z wieloletnim doświadczaniem w ramach systemów kontroli pochodzenia produktu FSC® i PEFC. W ramach obowiązków odpowiada za przeglądy techniczne i decyzje certyfikacyjne dla takich regionów jak: Europa, Ameryka Płn i Płd, Bliski Wschód.  Absolwent studiów podyplomowych na kierunku: Zarządzanie Jakością oraz Drewno-Surowiec i Technologia. W branży certyfikacyjnej od 2007 roku. 

Image
webinar PEFC