hydrogen energy eco

Precertyfikacja produkcji paliw syntetycznych i odnawialnych zgodnie z wymogami dyrektywy RED II i RED III

Precertyfikacja to klucz do sukcesu Twojego biznesu w zakresie produkcji paliw odnawialnych, e-paliw i pozostałych paliw syntetycznych zgodnych z wymaganiami jakie narzuca dyrektywa RED II i DYREKTRYWA RED III.

Dyrektywa RED II i Dyrektywa RED III

Dyrektywa RED II (Renewable Energy Directive II) i Dyrektywa RED III to kluczowe regulacje Unii Europejskiej, które mają na celu promowanie i rozwój energii odnawialnej w Europie, szczególnie w kontekście osiągnięcia celów klimatycznych i zrównoważonego rozwoju.

Dyrektywa RED II

Dyrektywa RED II, przyjęta w 2018 roku, ma na celu:

  • Zwiększenie udziału energii odnawialnej: Do 2030 roku co najmniej 32% energii zużywanej w UE ma pochodzić z OZE.
  • Zrównoważone biopaliwa: Wprowadzono kryteria ograniczające emisje gazów cieplarnianych i ryzyko zmian w użytkowaniu gruntów (ILUC).
  • Odnawialna energia w transporcie: Cel 14% energii odnawialnej w transporcie do 2030 roku, promowanie zaawansowanych biopaliw.
  • Wsparcie dla OZE: Promowanie integracji OZE w systemach energetycznych i magazynowania energii.

Dyrektywa RED III

RED III, zaproponowana w 2021 roku w ramach Fit for 55, stawia wyższe cele:

  • 40% udział energii odnawialnej: Nowy cel na 2030 rok.
  • Zaawansowane biopaliwa i paliwa syntetyczne: Wyższe wymagania dla sektora transportu i lotnictwa.
  • Elektryfikacja: Wsparcie dla odnawialnych źródeł w transporcie i ciepłownictwie.

RFNBO i RCF a Europejski Zielony Ład

Europejski Zielony Ład to ambitna strategia Unii Europejskiej, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W tym kontekście paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego (RFNBO, ang. renewable fuels of non biological origin), jak również paliwa węglowe z recyklingu (RCF, ang. recycled carbon fuels) odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej Europy, oferując zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych. 

Istotne przy tym jest podkreślanie zalet produkcji e-paliwa, takich jak niska emisyjność gazów cieplarnianych i zgodność z normami środowiskowymi, oraz dotarcie do świadomych ekologicznie klientów, np. w sektorze transportu czy przemysłu.

Precertyfikacja produkcji e-paliw, paliw syntetycznych, paliw odnawialnych zgodnie z wymogami RED II i RED III

Precertyfikacja zielonego wodoru, zwanego również wodorem odnawialnym, oraz jego pochodnych, stanowiących paliwa syntetyczne, to proces, w którym niezależna, akredytowana jednostka certyfikująca, jaką jest Bureau Veritas, weryfikuje – już na etapie projektowym – czy Twoja instalacja spełnia normy i wymagania dyrektyw RED II i RED III oraz dedykowanych Rozporządzeń Delegowanych. 

Tę samą usługę wykonujemy również dla pełnego łańcucha produkcji paliw typu RCF takich jak np. wodór z odpadów komunalnych oraz innych odpadów, które nie nadają się do ponownego użycia lub recyklingu.

W ramach usługi precertyfikacji nasi wykwalifikowani eksperci, zatwierdzeni przez dobrowolne systemy w obszarze certyfikacji paliw odnawialnych:

  • Mapują łańcuch produkcji Twojego projektu oraz wszystkie istotne procesy, aby dokładnie zdefiniować pozycję i rolę przedsiębiorstwa w łańcuchu dostaw.
  • Weryfikują zgodność z wytycznymi Rozporządzeń Delegowanych 1184/2023 i 1185/2023 wraz z dedykowanymi wymaganiami certyfikacji systemu ISCC EU czy REDcert EU w odniesieniu do produkcji RFNBO i RCF.
  • Weryfikują obliczenia emisji gazów cieplarnianych zgodnie z Rozporządzeniem 1185/2023 oraz wymaganiami systemów certyfikacji, aby potwierdzić, że Twoje paliwo RFNBO czy RCF spełnia wymagany próg redukcji emisji CO2.
  • Sprawdzają założenia do systemu bilansowania masy i identyfikowalności w całym łańcuchu dostaw.
  • Oceniają Twój system zarządzania pod kątem spełnienia wymagań systemowych.

Na podstawie tych analiz przygotowujemy raport precertyfikacyjny, który wskaże obszary wymagające poprawy, abyś mógł przygotować się do pomyślnej certyfikacji w momencie oddania instalacji do użytkowania. 

Kto powinnien skorzystać z usługi precertyfikacji i potwierdzić zgodność inwestycji z dyrektywą RED II i RED III?

Usługa precertyfikacji produkcji paliw syntetycznych i odnawialnych zgodnie z wymogami dyrektywy RED II i RED III jest przeznaczona dla firm oraz podmiotów, które chcą spełniać unijne regulacje, a także uzyskać odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność ich procesów z tymi wymogami. Oto, kto szczególnie powinien rozważyć skorzystanie z tej usługi:

  1. Producenci biopaliw – firmy zajmujące się produkcją biopaliw, takich jak bioetanol, biodiesel, czy biogaz, muszą spełniać standardy określone przez dyrektywy RED II i RED III, aby móc legalnie sprzedawać swoje produkty na rynku unijnym.
  2. Firmy zajmujące się recyklingiem i przetwarzaniem odpadów – przedsiębiorstwa przetwarzające odpady w celu wytwarzania paliw odnawialnych (np. biopaliwa z odpadów rolnych) muszą potwierdzić, że ich procesy spełniają standardy RED II/RED III.
  3. Dostawcy surowców dla przemysłu paliw odnawialnych – przedsiębiorstwa, które dostarczają surowce do produkcji biopaliw, takie jak biomasa, odpady rolnicze czy oleje, również powinny zadbać o zgodność swoich dostaw z wymogami dyrektyw, aby zapewnić odbiorcom odpowiednie certyfikaty.
  4. Dystrybutorzy i sprzedawcy paliw odnawialnych – firmy zajmujące się dystrybucją i sprzedażą paliw odnawialnych muszą mieć pewność, że e-paliwa, które wprowadzają na rynek, spełniają wymogi zrównoważonej produkcji zgodnie z dyrektywami RED II i RED III.
  5. Podmioty z sektora transportowego – przewoźnicy, floty komercyjne oraz inne firmy z sektora transportowego, które korzystają z biopaliw lub paliw odnawialnych, mogą być zobowiązane do potwierdzenia, że paliwa, które używają, spełniają określone kryteria zrównoważonego rozwoju.

Zapytaj

o szczegóły

oferty

Wyślij zapytanie

Dlaczego warto przejść proces precertyfikacji produkcji e-paliw, prowadzony przez specjalistów Bureau Veritas?

Na bazie pozytywnego wyniku precertyfikacji otrzymasz oświadczenie Bureau Veritas, informujące o pozytywnym wyniku weryfikacji instalacji na zgodność z Dyrektywą RED III na etapie projektowym. Dzięki niemu:

Przekonasz potencjalnych inwestorów do aktywnego uczestnictwa w realizacji projektu.

Uzyskasz pozytywną ocenę projektu w obszarze finansowania inwestycji.

Skutecznie przeprowadzisz rozmowy biznesowe, celem uzyskania porozumienia o współpracy (MoU) na dostawy produkowanych paliw.

Przygotujesz się do formalnej certyfikacji oraz sprawnie przejdziesz przez proces audytu, zmierzając do uzyskania certyfikatu w wybranym przez Ciebie dobrowolnym systemie certyfikacji na zgodność z Dyrektywą RED II i Dyrektywą RED III.


Wypełnij formularz kontaktowy
Jak możemy Ci pomóc?
Proszę zaznaczyć przynajmniej jedną opcję wyboru

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.

* Pola wymagane