eco

News

ZMIANY W RAPORTOWANIU INFORMACJI NIEFINANSOWYCH SPÓŁEK CORAZ BLIŻEJ

Maj. 14 2021

Komisja Europejska opublikowała projekt nowej dyrektywy dotyczącej CSR, Corporate Sustainability Reporting Directive, która rozszerzy obowiązek sprawozdawczości zagadnień zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach. Ujednolici ona także europejski standard raportowania i zwiększy rolę zewnętrznych podmiotów audytujących. Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku.

Przyjęty 22 kwietnia br. projekt dyrektywy Komisji Europejskiej CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) ma zastąpić obecnie obowiązującą dyrektywę w sprawie ujawniania informacji niefinansowych. W myśl opracowanych przepisów, raportowaniem niefinansowym od 2023 roku objęte zostaną spółki publiczne zatrudniające powyżej 250 osób. Dla spółek pomiędzy 10 a 250 pracowników początek tego obowiązku nastąpi w 2026 roku. Do tej pory musiały to robić jedynie notowane na giełdzie przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 500 pracowników.

Poza znacznym rozszerzeniem katalogu podmiotów zobowiązanych do raportowania wprowadzony zostanie także jednolity standard raportowania ESG oraz jego prostsza wersja dedykowana mniejszym firmom i organizacjom. Konieczne będzie także liczenie śladu węglowego oraz poddanie raportu niefinansowego audytowi przez niezależny podmiot, co do tej pory jest dobrowolne.

„Zaproponowane przez Komisję Europejską nowe przepisy dotyczące raportowania niefinansowego, zapowiadane już od kilku lat, idą w bardzo dobrą stronę. Dzięki tym zmianom usystematyzowane zostanie sporządzanie raportów CSR i zdecydowanie poprawi się ich jakość, co z pewnością wpłynie pozytywnie na poprawę komunikacji spółek z ich otoczeniem, interesariuszami. Bardzo ważny będzie fakt, że raporty będą musiały być poddane weryfikacji przez niezależne podmioty, które są bezstronne i zajmują tego typu audytami profesjonalnie. Dzięki temu wyeliminowane zostaną opracowania, których dziś jest niestety zbyt dużo na rynku, a które są albo  niekompletne, niejasne czy wręcz są swoistymi laurkami wystawianymi sobie samodzielnie przez firmy. Bureau Veritas Polska od dawna stara się promować odpowiednie standardy raportowania i komunikacji wśród polskich spółek, dlatego proponowane przez UE modyfikacje przepisów bardzo nas cieszą” – mówi Witold Dżugan, Dyrektor Pionu Certyfikacji Bureau Veritas Polska.

Ostateczny kształt planowanych zmian w nowej dyrektywie wyłoni się dopiero w wyniku prac legislacyjnych. Jednak najprawdopodobniej większość regulacji zaproponowanych przez Komisję Europejską, powstałych w wyniku badań i konsultacji z różnymi instytucjami finansowymi oraz przedsiębiorstwami, zostanie przyjęta.

Bureau Veritas posiada doświadczenie i profesjonalną wiedzę w zakresie weryfikacji raportów niefinansowych. Zweryfikowane przez zespoły ekspertów Bureau Veritas były wielokrotnie wyróżniane w szeregu konkursów dedykowanych raportom CSR.

Bureau Veritas jest Członkiem GRI, licencjonowanym weryfikatorem zgodności z normą AA1000AS oraz organem weryfikującym zgodność z normą ISO 14064-1 (posiadającym akredytację UKAS). W rankingu zrównoważonego rozwoju Dow Jones Sustainability Indices, w roku 2020 Bureau Veritas zajęło pierwsze miejsce w branży wykwalifikowanych dostawców usług. 

Więcej na temat usług zrównoważonego rozwoju