hydrogen energy eco

WEBINAR 
RFNBO i RCF: Zrównoważone paliwa przyszłości. Jak przygotować się do certyfikacji?

lis. 5 2024

BEZPŁATNY WEBINAR BUREAU VERITAS  ||  3 GRUDNIA 2024  ||  GODZ.: 10:30-12:00 

Transformacja energetyczna Unii Europejskiej to złożony proces, pełen zawiłych skrótów, dyrektyw i rozporządzeń. Jednym z kluczowych akronimów jest RFNBO - Renewable Fuels of Non-Biological Origin, czyli paliwa niebiologiczne wytworzone przy pomocy energii odnawialnej. Te niskoemisyjne paliwa stanowią kluczowy element w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Rodzaje paliw RFNBO:

  • Wodór (H2) wyprodukowany z wykorzystaniem energii odnawialnej, np. z elektrolizy wody zasilanej energią z farm wiatrowych lub paneli fotowoltaicznych.
  • Syntetyczne paliwa ciekłe, takie jak metanol, etanol, diesel syntetyczny, benzyna syntetyczna, uzyskiwane w procesach chemicznej konwersji wodoru z energii odnawialnej wraz z dwutlenkiem węgla lub tlenkiem węgla.
  • Syntetyczny gaz ziemny (SNG - Synthetic Natural Gas) produkowany z wodoru i dwutlenku węgla przy wykorzystaniu energii odnawialnej.
  • Amoniak produkowany z zielonego wodoru i azotu, który może być wykorzystywany jako paliwo lub nośnik energii.
  • Inne paliwa ciekłe lub gazowe, takie jak np. eter dimetylowy (DME), powstające w procesach katalitycznych lub termochemicznych z wykorzystaniem zielonego wodoru i CO2
W obszarze strategii dla gospodarki zeroemisyjnej znacznie będą miały również Paliwa Węglowe z Recyklingu czyli tzw. Recycled Carbon Fuels oraz niskoemisyjny wodór i jego pochodne.

Dyrektywa RED III, będąca aktualizacją wcześniejszych regulacji, kładzie szczególny nacisk na rozwój i wykorzystanie wszystkich tych paliw z największym naciskiem na RFNBO. Nowe przepisy zakładają m.in. zwiększenie docelowego udziału paliw odnawialnych w transporcie do 2030 roku oraz wprowadzenie specjalnych celów dla paliw RFNBO.

Jeśli chcesz się przygotować na nadchodzące zmiany i spełnić wymagania RED III, nasz webinar jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się na nim:

  • Jak wygląda aktualny stan wdrażania dyrektyw RED II i RED III w Polsce?
  • Jakie są kluczowe wymagania i kryteria certyfikacji paliw RFNBO?
  • Jak rozpocząć proces precertyfikacji Twoich paliw RFNBO?

Zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci z wyprzedzeniem dostosować Twoją działalność do nadchodzących regulacji. 

Zapisz się już dziś na nasz bezpłatny webinar i zyskaj przewagę na rynku paliw przyszłości!


PROFIL
PRELEGENTA

 

SZYMON KOŁODZIEJCZYK

Chief Renewable Fuel & Biomaterials Specialist
Dział Sustainability, Bureau Veritas Polska

Profesjonalista z dużym doświadczeniem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie certyfikacji w systemach ISCC, KZR ING, REDcert i SURE, dedykowanych łańcuchowi dostaw paliw odnawialnych zgodnie z RED II/III.

Do niedawna pełnił funkcję Managera w International Competence Center dla ISCC i REDcert, odpowiadając za koordynację i zarządzanie ponad tysiącem procesów certyfikacyjnych (głównie ISCC) rocznie. Był również odpowiedzialny za aktywny rozwój ISCC PLUS promującego certyfikację materiałów bio i cyrkularnych w różnych gałęziach przemysłu na świecie. 

Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie zdobywał rozległą wiedzę w zakresie transformacji energetycznej poprzez  wykorzystanie wodoru i biometanu.

Ukończył liczne szkolenia specjalistyczne: wodorowe, biometanowe, dotyczące gazów cieplarnianych, protokołu GHG i ISO 14064, dedykowane ISCC PLUS jak również ISCC CORSIA na potrzeby SAF.

Obecnie skupia się na projektach wodorowych, a jego ambicją jest zostanie międzynarodowym ekspertem w dziedzinie oceny zgodności procesów produkcyjnych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Zarejestruj swój udział w webinarze

* Pola wymagane
 

Image
hydrogen energy eco

Precertyfikacja to klucz do sukcesu Twojego biznesu w zakresie produkcji paliw odnawialnych, e-paliw i pozostałych paliw syntetycznych zgodnych z wymaganiami jakie narzuca dyrektywa RED II i DYREKTRYWA RED III.

Sprawdź co możesz zyskać, dzięki preceryfikacji