IATF 16949 (black filter)

News

Nowe rozwiązania w zakresie audytów 
IATF 16949

lis. 16 2020

W odpowiedzi na trwający kryzys i ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19, Międzynarodowa Grupa Zadaniowa ds. Motoryzacji (IATF), opublikowała w dniu 30.10.2020 specjalny dokument, nowelizujący wytyczne odnośnie audytów zgodności IATF 16949 dla  akredytowanych jednostek certyfikacyjnych i certyfikowanych organizacji z branży motoryzacyjnej.

Nowe wytyczne, zawarte w dokumencie o  nazwie  revision 5 of IATF Global Waivers and Measures in Response to the Coronavirus Pandemic, wprowadzają możliwość i definiują kryteria prowadzania audytów zdalnych systemu zarządzania jakością na zgodność z normą IATF 16949

Certyfikowane organizacje mogą ubiegać się o audyt zdalny w wyjątkowych sytuacjach, kiedy w wyniku pandemii COVID-19 zaistniały obiektywne przesłanki, że klasyczny audyt na miejscu nie może się odbyć.

Nowe procedury dotyczą wszystkich rodzajów lokalizacji (zakłady produkcyjne i lokalizacje wspomagające ) oraz wszystkich typów audytów ( certyfikacyjne, wznowienia, podtrzymania, transferu i specjalne).

Ostateczną decyzję odnośnie formy realizacji audytu podejmuje jednostka certyfikacyjna.

Bureau Veritas realizuje audyty IATF 16949 w oparciu o akredytację udzieloną przez Międzynarodową Grupę Zadaniową ds. Motoryzacji (IATF).

Szczegółowe informacje dotyczące audytów zdalnych znajdują się w załączonym dokumencie revision 5 of IATF Global Waivers and Measures in Response to the Coronavirus Pandemic.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt.