Certyfikat VLOG - udowodnij, że produkujesz żywność bez GMO
DOWIEDŹ SWOJEGO ZAANGAŻOWANIA W PRODUKCJĘ NONGMO Z CERTYFIKACJĄ VLOG
Twoja firma jest obecna w łańcuchu dostaw żywności i chcesz udowodnić Klientom, że Twoje wyroby są wolne od GMO, a procesy zarządzania produkcją transparentne.
Certyfikat VLOG to gwarancja, że dany produkt jest wolny od organizmów modyfikowanych genetycznie, witamin, aromatów, enzymów, etc. wyprodukowanych z pomocą GMO. Podobnie dzieje się z produktami pochodzenia zwierzęcego, które przeznaczone są do karmienia zwierząt – wskazane pasze wolne są od GMO.
Certyfikat VLOG należy do Niemieckiego Stowarzyszenia Żywności bez Inżynierii Genetycznej (German Association Food without Genetic Engineering) – organizacji, która od kilkunastu lat wyznacza i ulepsza standardy kontroli non GMO w łańcuchu produkcji żywności.
Certyfikat VLOG początkowo można było uzyskać tylko na terenie Niemiec, jednak od kilku lat jest możliwość certyfikacji także w krajach sąsiednich.
Warto zauważyć, że zarówno standard jak i oznaczenie są dobrowolne. Oznacza to, że można na produktach używać wyróżnika VLOG albo też stosować własne logo non GMO, przy jednoczesnej akceptacji ze strony VLOG.
Certyfikat ten jest istotny dla producentów (rolników), zakładów przetwórczych, firm dystrybucyjnych, transportu oraz producentów pasz. Dotyczy produktów pochodzenia zwierzęcego jajek, mleka czy mięsa, jak również ma zastosowanie dla zbóż, warzyw i owoców. Jego posiadanie oznacza, że z procesu produkcyjnego wyeliminowano wszystkie składniki, które mogą zawierać GMO. Ponadto wykluczono z cyklu karmienia zwierząt pasze, które mogą zawierać GMO.
Warunkiem uzyskania certyfikatu jest, oczywiście, wyeliminowanie składników pochodzenia GMO z procesu produkcyjnego.
Niezwykle pomaga prowadzenie rzetelnej dokumentacji, która potwierdza brak stosowania materiałów i dodatków paszowych, które mogą zawierać organizmy GMO (Facility Description). Ważny jest także szczegółowy opis sposobu transportu pasz. Powinien być certyfikowany na zgodność z QS/GMP+. W przypadku, kiedy tak się nie dzieje należy wprowadzić nadzór transportu, z wyszczególnieniem kontroli czystości oraz potencjalnych źródeł zanieczyszczeniem GMO.
Od sierpnia 2018 roku wymagana jest certyfikacja paszowych w przypadku, gdy poziom ryzyka dla rolnika będzie przyjęty jako „0”.
Wymagania dla producentów mleka:
Działania, jakie zapewnia Bureau Veritas dla potwierdzenia zgodności przebiegu procesu w firmie:
Zapytaj o szczegóły oferty:
Piotr Tomczykowski
+48 601 304 564, certyfikacja@pl.bureauveritas.com
JAKIE SĄ SPOSOBY CERTYFIKACJI VLOG?