Image
stadion

Mundial 2018: W jaki sposób kontroluje się bezpieczeństwo na stadionach piłkarskich?

sty. 28 2020

Od niezawodnej konstrukcji, po wysokość trawnika – na stadionach nic nie jest pozostawione przypadkowi.

Puchar Świata 2018 w Rosji rozgrywa się w dniach od 14 czerwca do 15 lipca br., na 12 całkowicie nowych lub odnowionych stadionach.  Już wiemy, iż jest to wspaniałe widowisko dla wszystkich fanów piłki nożnej oraz dla widzów. Organizacja tak dużego wydarzenia wymaga przestrzegania ściśle określonych procedur, z których istnienia nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

12 stadionów zlokalizowanych w 11 miastach w Rosji  zostało poddanych szczegółowym kontrolom zarówno podczas ich budowy jak i renowacji. Stadion w Jekaterynburgu (liczący 35 000 miejsc) jest prawdopodobnie najbardziej rewolucyjny  – zawiera trybuny znajdujące się poza okręgiem stadionu, a każda z nich liczy aż 6 000 miejsc. Taki zabieg architektoniczny jest dozwolony – spełnione zostały wymagania surowych norm budowlanych.

W każdym miejscu prac budowlanych niezależna jednostka weryfikująca kontrolowała prawidłowość przebiegu projektów, ich wdrażanie, bezpieczeństwo pracy oraz zgodność z regulacjami przy dostawach materiałów. W ramach obiektu sportowego wyzwaniem jest zagwarantowanie odpowiednich warunków zawodnikom (jakość murawy na boisku, stabilność bramki, …) jak również zapewnienie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia widzów oraz jakości całego widowiska piłkarskiego – zarówno dla wszystkich obecnych na stadionie, jak i dla telewidzów. Puchar Świata w piłce nożnej jest przede wszystkim widowiskiem. Poza 3 milionami fanów zebranych na miejscu, ostatnie Mistrzostwa Świata w Brazylii, według danych FIFA, zgromadziły 3,2 miliarda telewidzów. Z tego powodu kontrola systemów nagłaśniających dotyczy zarówno widzów przed ekranami telewizorów, jak i na stadionie.

Bureau Veritas cieszy się ogromnym doświadczeniem w nadzorach tego typu inwestycji.

Grupa uczestniczyła w budowie, a także renowacji 4 z 10 stadionów Euro 2016 (Stade de France oraz stadiony w: Lyon, Bordeaux, Nicei) oraz obiektów takich jak: New Arena Sacramento King’s w Stanach Zjednoczonych, Stadion Omar Bongo (41 000 miejsc) w Gabonie, a także trzech chińskich kompleksów sportowych, w tym jednego o powierzchni 70 000 m2 – wyjątkowej budowli, położonej w autonomicznym regionie Mongolii Wewnętrznej.

W Rosji firma Bureau Veritas wspierała budowę VTB Arena, przyszłej siedziby Dynama Moskwa, która została otwarta w czerwcu. W zakres obowiązków Bureau Veritas wchodziła m.in pomoc w zarządzaniu projektem, kontrola budżetów oraz przestrzegania standardów BHP i ochrony środowiska na etapie konstrukcyjnym.

 

10 kluczowych punktów poddawanych kontroli na stadionach:

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

Jest jedną z pierwszych jakie należy przeprowadzić i polega na technicznej kontroli metalowych konstrukcji stadionów w celu sprawdzenia, czy są w stanie wytrzymać pożar przez co najmniej 90 minut, bez deformacji, a tym samym umożliwiając ewakuację ludności. Po symulacjach komputerowych przychodzi czas na prawdziwe ćwiczenia. Dla przykładu, podczas testów przeprowadzanych w ramach kontroli stadionów Euro 2016, w piwnicach zapalano piece symulujące pożar w pojeździe.

HIGIENA I OCHRONA ŚRODOWISKA

Przy takim wydarzeniu, koncentrującym w jednym miejscu wiele tysięcy ludzi, nie może być mowy o najmniejszym ryzyku dla życia i zdrowia. W związku z tym wydajność punktów zasilania wodą musi być wystarczająca. W czasie przerwy, jednocześnie działają setki spłuczek w toaletach. Stadiony muszą być skonstruowane z poszanowaniem i dbałością o środowisko. Na przykład stadion Loujniki, gdzie odbędzie się finał Pucharu Świata, otrzymał certyfikat BREEAM (wielokryterialna ocena efektywności środowiskowej budynku – będąca obecnie jednym z najbardziej uznanych standardów w branży nieruchomości w Europie i na świecie). Oprócz innych oszczędności energii, FIFA uważa, że ​​”technologia oszczędzania wody zastosowana na tym stadionie pozwoli zaoszczędzić setki tysięcy litrów podczas meczu zachowując pełną wydajność operacyjną”. W tym miejscu warto też wspomnieć, że Bureau Veritas na co dzień zajmuje się przeprowadzaniem inspekcji higieny, funkcjonujących w oparciu o certyfikację HACCP

EWAKUACJA TŁUMU

Od czasu katastrofy w Heysel czy Furiani, na skutek których kilkadziesiąt osób straciło życie, a tyle samo pozostało rannych, bezpieczeństwo ruchu „uciekającego tłumu” zostało ulepszone. Już na etapie projektowania inżynierowie muszą dokonać obliczeń i analiz, np.: czy drzwi i korytarze są wystarczająco szerokie, aby umożliwić płynną ewakuację w przypadku pożaru lub wypadku. Pomiary i symulacje weryfikują to później. Stade de France, który ma 18 ścieżek w kierunku wyjścia, może ewakuować 100 osób na sekundę i pozwala 80 000 widzów całkowicie opuścić stadion w 13 minut.

CATERING

Zarówno dla wygody, jak i bezpieczeństwa, UEFA i LFP (w rozgrywkach Premiere Ligue) narzucają wymóg 6 metrów stołów cateringowych na 1000 widzów, aby każdy mógł spożyć posiłek podczas 15-minutowej przerwy.

MURAWA

30 milimetrów, nie więcej: jest to maksymalna wysokość trawnika, narzucona przez FIFA. Można go skrócić do 23 milimetrów (im krótszy, tym mniej gracze się męczą).

BRAMKA

Kontroli podlega nie tylko sama wielkość bramki  (7,32 m na 2,44 m). Rozporządzenie stawia także inne wymagania: musi ona być stabilna, mobilna (i „wolnostojąca”), musi być wyposażona w obciążniki obciążające ją na tyle, aby się nie przewróciła. Bramka musi oczywiście być również solidna. Podczas prób wytrzymałościowych poprzeczne liny są poddawane obciążeniu pionowemu 180 kg przez jedną minutę. Stanowi to przeciętną dwukrotność wagi bramkarza, który będzie wykonywał różne ruchy (łącznie się z zawiśnięciem na bramce).

OŚWIETLENIE

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości odbioru wizualnego widowiska, zwłaszcza ​​podczas transmisji telewizyjnej, oświetlenie powinno zapewniać widoczność jak za dnia, nawet w nocy, bez żadnego cienia na trawie. Z technicznego punktu widzenia, jasność powinna być na poziomie minimum 1 400 lux na całym boisku, a najlepiej nawet 2 300 lux. Niezależne zasilacze awaryjne muszą być w stanie zapewnić co najmniej dwie trzecie tej intensywności w przypadku awarii.

AKUSTYKA

Akustyka boiska jest kolejnym kluczowym elementem, o jakim trzeba pamiętać, aby zapewnić widowisko na wysokim poziome. Należy upewnić się, iż gwizdek sędziego będzie słyszalny, a jednocześnie zgiełk stadionowy nie może zbytnio zakłócać życia miejskiego poza stadionem. Te poziomy dźwięku są badane na różnych etapach powstawania stadionu oraz podlegają kontroli, gdy prace budowlane są na ukończeniu.

ODPORNOŚĆ NA TRZĘSIENIE ZIEMI

Mury stadionów muszą wytrzymać ekstremalne warunki lub trzęsienia ziemi o wielkiej intensywności, zapewniając ochronę zgromadzonych widzów, zgodnie z wymaganiami międzynarodowych norm anty-trzęsienia ziemi i wibracji (Eurokod 8 i ISO 10137). Za pomocą specjalistycznego oprogramowania tworzy się modele stadionów i wirtualnie poddaje się ich struktury testom. Następnie dane te przekazywane są za pomocą testów terenowych, poprzez instalowanie czujników sejsmicznych, na przykład podczas gier Premiere Ligue, gdy są wypełnione rozentuzjazmowanymi fanami. Na innych stadionach, Bureau Veritas stosowało wibratory harmoniczne, ogromne maszyny z cylindrami hydraulicznymi, które mogą generować wibracje w strukturach budynku w celu zbadania reakcji konstrukcji.

WEJŚCIE NA STADION

Aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo kibiców jak i zapobieganie oszustwom, zespoły Bureau Veritas odpowiadają za podwójną kontrolę na stadionach: przeprowadzają kontrole czy wejścia wyposażone są w odpowiednie  filtry i zapory (bramki, drzwi etc.) oraz – jak np. na obiekcie Stade de France – czy skanery kodów kreskowych pracują odpowiednio (tj. czy kody kreskowe na biletach można na pewno zeskanować tylko jeden raz).


POTRZEBUJESZ PORADY CZY DODATKOWYCH INFORMACJI?
CHCIAŁBYŚ OTRZYMAĆ KOSZTORYS?