FOOD

News

KOMUNIKAT DT. CERTYFIKACJI:

Zawieszenie uznania GFSI dla standardów IFS

gru. 12 2022

Szanowni Państwo,

W dniu 9.12.2022 zostaliśmy poinformowani przez GFSI*, że standard IFS nie będzie uznawany przez GFSI w okresie zawieszenia wynoszącym 3 miesiące, począwszy od 8 grudnia 2022 r. Ma to wpływ na wszystkie standardy IFS uznane przez GFSI (Food, Logistic, Broker i Pac Secure).

Powody tego zawieszenia nie zostały publicznie podane, ale opublikowano dokument z często zadawanymi pytaniami w celu uzyskania dalszych wyjaśnień:

  1. POBIERZ oryginał dokumentu,
  2. POBIERZ tłumaczenie na język polski. 

Bureau Veritas Polska nie jest stroną w procesie zawieszenia uznania IFS, ani w jakikolwiek sposób nie bierze udziału w tym procesie. Jednakże chcemy aby nasi klienci byli na bieżąco informowani o tej niekomfortowej dla nas i dla nich sytuacji.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez GFSI, wszystkie certyfikaty wydane w związku z audytami, które odbyły się przed 8 grudnia 2022 r., są uznawane przez GFSI. Certyfikaty powiązane z audytem przeprowadzonym w okresie zawieszenia dla IFS nie będą uznawane przez GFSI.  Certyfikaty IFS wydawane przez Bureau Veritas Certification nie ulegną żadnym zmianom.

Audyty certyfikacyjne IFS mogą być nadal przez jednostki certyfikujące oferowane i prowadzone, zgodnie z zasadami określonymi przez IFS. Jeżeli audyty zostaną przeprowadzone po 8 grudnia 2022 r  - certyfikaty wydane w ich następstwie nie zostaną jednak uznane za wydane w ramach programu uznawanego przez GFSI.

Wszystkie certyfikowane zakłady z certyfikatem IFS nieuznawanym przez GFSI będą musiały odwoływać się do własnych umów z dostawcami i współpracować z klientami w celu oceny, co jest dla nich do zaakceptowania w odniesieniu do ich wymagań dotyczących programów certyfikacji uznawanych przez GFSI.

IFS odwołał się od decyzji GFSI i oczekuje na rozpatrzenie odwołania. Stanowisko IFS zostało opublikowane na stronach IFS.

Będziemy Państwa informować o dalszym rozwoju wyżej opisanej sytuacji.

Pozostajemy do dyspozycji.


W imieniu jednostki certyfikującej Bureau Veritas Polska,

Rafał Pietrasik

BU Manager - Food Certification

*GFSI  Global Food Safety Initiative