News

Firma Backer OBR certyfikowała system zarządzania BHP w oparciu o normę ISO 45001

sie. 29 2019

Lider w produkcji elementów grzejnych, Backer OBR Sp. z o.o.  otrzymała od Bureau Veritas Polska certyfikat ISO 45001. To kolejna firma z Polski i pierwsza w swojej branży, która może pochwalić się certyfikatem BHP wg międzynarodowej normy ISO.


Ustanowiona 12 marca 2018 roku norma ISO 45001 zastępuje standard BS OHSAS 18001, a także polską normę PN-N 18001. Jest pierwszą normą dotyczącą systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy o statusie międzynarodowym. Uwzględnia wytyczne, standardy i konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy, łącząc uzgodnienia międzynarodowe z wymaganiami poszczególnych krajów. W porównaniu do certyfikatu BS OHSAS 18001, nie skupia się ona jedynie na zarządzaniu ryzykami BHP wewnątrz organizacji, a analizuje je w szerszym kontekście, w otoczeniu biznesowym przedsiębiorstwa.

"Dla naszej firmy priorytetem jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, spełnienie wymagań i oczekiwań klientów oraz minimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko. Już w 1997 roku wdrożyliśmy pierwszy system zarządzania jakością oparty o normę ISO 9001. Od tego czasu konsekwentnie go weryfikujemy, we współpracy z Bureau Veritas Polska. Obecnie mamy certyfikowane cztery systemy (ISO 9001, IATF 16949, ISO 14001, ISO 45001), a dzięki temu, że stale dbamy o podnoszenie standardów zarządzania jakością, bezpieczeństwem pracy i ochroną środowiska, byliśmy niemalże gotowi na weryfikację pod kątem przyjęcia normy ISO 45001. Musieliśmy uzupełnić jedynie kilka elementów, aby sprostać wysokim wymaganiom normy. Zdecydowaliśmy się na ten krok, zamiast recertyfikacji BS OHSAS 18001, gdyż w perspektywie 2 lat norma ta zostanie wycofana i postawiliśmy na rozwiązanie najbardziej efektywne i ambitne. Proces zmiany dotyczył czterech zakładów produkcyjnych ulokowanych w czterech różnych miejscach i zatrudniających łącznie prawie 1600 pracowników i z perspektywy czasu był dużym wyzwaniem. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w osiągnięcie tego sukcesu.” - mówi Agata Borysowska-Karczemska, Dyrektor Jakości Backer OBR Sp. z o.o.

Backer OBR Sp. z o.o., jest  jednym z pierwszych dużych przedsiębiorstw w Polsce, które spełniły wymagania dla systemu zarządzania BHP według normy ISO 45001.

Dzięki systemowi certyfikowanemu na zgodność z ISO 45001, firma jest w stanie znacznie lepiej identyfikować i eliminować ryzyka, a także doskonalić warunki pracy, co przekłada się na bardziej optymalne zarządzanie całym przedsiębiorstwem.

Przyjęcie ISO 45001 świadczy także o zapobiegliwości Backer OBR, ponieważ niebawem wszystkie organizacje, którym zależy na konsekwentnym utrzymaniu certyfikacji BHP, będą musiały przejść weryfikację w ramach tej nowej normy, w związku z planowanym zakończeniem obowiązywania standardu BS OHSAS 18001 w 2021 roku.