Certyfikat FSC

News

Certyfikacja gospodarki leśnej w Polsce

lis. 16 2022

Krajowe leśnictwo poddane oddziaływaniu globalnych procesów stało się płaszczyzną wzmożonej polemiki między aspektami ekonomicznymi, przyrodniczymi i społecznymi. Weryfikacja przez niezależne jednostki certyfikujące, takie jak Bureau Veritas, ma być odpowiedzią jak godzić te trzy funkcje.

Ostatni okres przyniósl drastyczny wzrost cen drewna. Ten problem nie dotyka tylko Polski, jest odczuwalny na całym świecie. Wzrastające ceny drewna i jego ograniczona podaż doprowadziły na skraj upadłości wiele firm stolarskich, dekarskich, meblarskich, którym tygodniami czy miesiącami przyszło czekać na materiał drzewny. Dodatkowo, europejskie sankcje przeciwko handlowi z Rosją i Białorusią wywołały poważne zaburzenia w łańcuchach dostaw. W przypadku Polski, skala oddziaływania jest większa – wg oficjalnych statystyk, Białoruś jest od wielu lat największym eksporterem do Polski tarcicy iglastej, płyt meblarskich oraz sklejek, Ukraina - tarcicy liściastej. Drewno stało się surowcem pożądanym i trudno dostępnym.

Reprezentując jednostkę certyfikującą Bureau Veritas w Polsce, z niepokojem obserwujemy ww. zmiany zachodzące na rynku. Certyfikacja FSC funkcjonuje w Polsce od lat 90-tych, przysługując sie nie tylko doskonaleniu zrównoważonej gospodarki leśnej, ale też tworząc korzyści biznesowe dla polskich producentów. Dzięki zakupowi certyfikowanego surowca pochodzącego z odpowiedzialnego źródła, polskie firmy produkujące wyroby z drewna są rozpoznawalne i cenione przez kontrahentów (zarówno w kraju jak i za granicą).

Przypominamy, że najbardziej rozpowszechnione są dwa systemy certyfikacji gospodarki leśnej: FSC® FM (Forest Stewardship Council) oraz PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Obie certyfikacje potwierdzają, że dany las jest gospodarowany w sposób chroniący naturalny ekosystem i korzystny dla lokalnej społeczności oraz pracowników, a jednocześnie opłacalny ekonomicznie. FSC - podobnie jak PEFC - zakazują m.in. wylesiania, degradacji lasów i nielegalnego pozyskiwania drewna na certyfikowanych obszarach. Certyfikaty przyznawane są zarówno właścicielom i zarządcom lasów, jak i przedsiębiorcom branży drzewnej i papierniczej, dystrybutorom oraz pośrednikom w całym etapie łańcucha produkcji i dostaw surowca drzewnego.

Idea obu systemów jest ta sama, różnice między nimi głównie techniczne. Aktualnie, w Polsce mamy ponad 2500 certyfikatów FSC CoC, a PEFC CoC - ok 380. Na świecie Polska jest na 3 miejscu pod kątem wydanych certyfikatów FSC, na drugim - w Europie (po Włoszech). Rynki francuskie i niemieckie dobrze rozpoznają standard PEFC i to są jedyne kraje, gdzie stosunek certyfikatów FSC do PEFC jest mniej więcej 50%. W pozostałych krajach rozpoznawalność FSC jest aktualnie większa.

Podczas gdy założenia certyfikacji FSC i PEFC mają zbliżone podstawy, niektóre globalne firmy - ze względu na preferencje poszczególnych rynków - wybrały jeden z systemów. Wobec takiej sytuacji, dostawcy nie mają wyboru, jeśli chcą uczestniczyć w łańcuchu dostaw danego klienta. Oba systemy wzajemnie się też nie uznają. Z tego względu, często krajowi producenci muszą posiadać oba certyfikaty i mieć dostęp do certyfikowanego drewna w obu systemach.

Dowiedz się więcej na temat
certyfikacji gospodarki leśnej 

Wiadomość